ВПЛИВ МЕТАБОЛІЧНИХ ЗРУШЕНЬ НА РОЗВИТОК АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПЕРТЕНЗІЇ У ДІТЕЙ З НАДМІРНОЮ МАСОЮ ТІЛА ТА ОЖИРІННЯМ

Автор: Павлишин Г. А., Козак К. В.

Проведено дослідження основних показників вуглеводневого, ліпідного та пуринового обмів у дітей з надмірною масою тіла та ожирінням з метою визначення їх взаємозв’язку із розвитком артеріальної гіпертензії. Встановлено позитивний кореляційний зв’язок між масою тіла, рівнем глікемії, урикемії та показниками артеріального тиску.

Ключові слова: артеріальна гіпертензія, ожиріння, надмірна маса тіла, гіперглікемія, дисліпідемія, гіперурикемія.

1. Mechanisms of obesity-induced hypertension / V. Kotsis, S. Stabouli, S. Papakatsika et al. // Hypertension Research. – 2010. – № 33. – Р. 386–393.
2. Леженко Г.А. Факторы формирования артериальной гипертензии у детей с ожирением / Г.А. Леженко, К.В. Гладун, Е.Е. Пашкова // Дитячий лікар. – 2011. – № 3. – С. 23–34.
3. Kotchen T.A. Obesity-related hypertension: epidemiology, pathophysiology, and clinical management / T.A. Kotchen // American journal of hepertension. – 2010. – Vol. 23, № 11. – Р. 1170–1178.
4. Метаболический синдром у детей и подростков как комплексный фактор риска развития сердечно-сосудистых заболеваний / А.И. Сафина, И.Я. Лутфуллин, Э.А. Гайнуллина, А.В. Галеева // Практическая медицина. – 2010. – № 5 (44) . – С. 61–65.
5. Строев Ю.И. Эндокринология подростков / Ю.И. Строев, Л.П. Чурилов ; под ред. А.Ш. Зайчика. – СПб. : ЭЛБИ-СПб, 2004. – 384 с.: ил.
6. Heinig M. Role of uric acid in hypertension, renal disease, and metabolic syndrome / M. Heinig, R. Johnson // Cleveland clinic journal of medicine. – 2006. – Vol.73, № 12. – Р. 1059–1064.
7. Метаболический синдром у детей и подростков: вопросы патогенеза и диагностики / И.Г. Морено, Е.В. Неудахин, Е.Н. Гурьева и др. // Педиатрия. – 2010. – Т. 89, № 4. – С. 116–119.
8. Садыкова Д.И. Артериальная гипертензия у детей: причины и диагностика / Д.И. Садыкова // Практическая медицина. – 2010. – № 5 (44). – С. 36–41.