ОСОБЛИВОСТІ МОРФОФУНКЦІОНАЛЬНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ЕНДОКРИННОГО КОМПОНЕНТУ СІМ’ЯНИКІВ В УМОВАХ ЕКСПЕРИМЕНТУ

Автор: Кривецький В. В., Москаленко Р. А.,Карпенко Л. І., Закорко І-М. С.

Сторінки: 149 - 153

У роботі розглядаються особливості морфологічного дослідження ендокринного апарата сім’яників щурів, шляхи виникнення і попередження артефактів при гістологічних дослідженнях. Ґрунтуючись на власних дослідженнях і даних наукової літератури, описано феномен гальмування сперматогенезу при активації клітин Лейдіга на фоні впливу несприятливих факторів. Активізацію ендокринного апарату сім’яників можна пояснити участю клітин Лейдіга в захисних компенсаторно-пристосувальних реакціях організму у відповідь на стрес.

Ключові слова: сім’яники, клітини Лейдіга, морфометрія, активація, стрес.

1. Авраменко Н.В. Аспекты репродуктивного здоровья населения Украины / Н.В. Авраменко, Д.Е. Барковский // Запорожский медицинский журнал. – 2010. – Т. 12, № 3. – С. 71-73.
2. Артюхин А.А. Техногенные причины мужской инфертильности и их профілактика / А.А. Артюхин // Медицина труда и промышленная экология. – 2004. - № 10 – С. 42-43.
3. Лабораторные животные (Разведение, содержание, использование в эксперименте) / [Западнюк В.И., Западнюк И.П., Захария Е.А., Западнюк Б.В.].-К.: Вища школа, -1983.-383 с.
4. Люлько О.В. Стан сперматогенної та гормональної функції яєчок у чоловіків з варикоцеле до і після оперативного втручання / О.В. Люлько, В.П. Стусь // Урологія. – 2002. - № 4. – С. 69-71.
5. Макаров И.Ю. Морфофункциональное состояние сегментарных бронхов и эндокринного аппарата семенников при бронхиальной астме: дис. . .канд. мед. наук / И.Ю. Макаров. Благовещенск, 1995. - 181 с.
6. Медведев Ю.Л. Морфология гормонопродуцирующих клеток яичка при дисгормональной гиперпластической простатопатии / Ю.Л. Медведев, А.С. Портной // Архив патологии. – 1969. – Т. 31, № 5. – C. 65 — 71.
7. Сауляк С.В. Морфометричний аналіз перетворень структури сім’яників в умовах модельованого мікроелементозу / С.В. Сауляк, А.М. Романюк / Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини : наук.-практ. конф. студентів, молодих вчених, лікарів та викладачів. – Суми, 21–22 квіт. 2012 р. : матеріали конф. / відп. ред. В.Е. Маркевич, Л.Н. Приступа. – С. 41: Сумськ. держ. ун-т, 2012.
8. Сперматогенна функція в умовах впливу солей важких металів і корекції препаратом «Тівортін» [Романюк А.М., Сауляк С.В., Москаленко Ю.В., Москаленко Р.А.]// Лікарська справа. – 2012. - № 1-2. - С. 123-128.
9. Стусь В.П. Вплив двоокису марганцю на сім'яники / В.П. Стусь // Урологія. – 1998. - № 2. – С. 68-71.
10. Ухов Ю.И. Морфологические методы в оценке функционального состояния семенников / Ю.И. Ухов, А.Ф. Астраханцев // Архив анатомии, гистологии и эмбриологии. -1983. - № 3. – С. 66-71.
11. Mendis-Handagama S.M. Differentiation of the adult Leydig cell population in the postnatal testis / S.M. Mendis-Handagama, H.B. Ariyaratne // Biology of Reproduction. – 2001. – Vol. 65. – P. 660–671.
12. Cheng J. The mechanism of manganese-induced inhibition of steroidogenesis in rat primary Leydig cells / J. Cheng, J. Fu, Z. Zhou // Toxicology. – 2005. – Vol. 211(1-2). – P. 1-11.
13. Chronic stress induces ageing-associated degeneration in rat Leydig cells / F.F. Wang, Q. Wang, Y. Chen [et al] // Asian J Androl. – 2012. – Vol. 14, No. 4. – P. 643-648.
14. Kothari L.K. Effect of Ageing on the Volume, Structure and Total Leydig Cell Content of the Human Testis / L.K. Kothari., A.S. Gupta // Int. J. Fertil. – 1974. – Vol. 19 – P. 40-3.
15. Wirth J.J., Mijal R.S. Adverse effects of low lewel heavy metal exposure on male reproductive function // Syst. Biol. Reprod. Med. – 2010. – Vol. 56, No. 2. – P. 147-67.