ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ РЕЦИДИВНОЇ ПІЛОНІДАЛЬНОЇ КІСТИ

Автор: Цема Є. В.

У статті подані результати хірургічного лікування 57 пацієнтів із післяопераційним рецидивом пілонідальної кісти. Досліджувані хворі були розподілені на контрольну та основну групи. До контрольної групи хворих увійшов 31 (54,4 %) пацієнт, якого лікували за методикою широкої ексцизії з ушиванням післяопераційної рани. Основну групу становили 26 (45,6 %) хворих, яких лікували за методикою Bascom IІ («cleft-lift»). Віддалені результати лікування простежені в терміни від 1 до 3 років. У пацієнтів контрольної групи виникло 23 (74,2 %) випадків післяопераційних ускладнень: нагноєння післяопераційної рани (16,1 %), первинне (16,1 %) та вторинне розходження країв післяопераційної рани (19,4 %), гематома післяопераційної рани (12,9 %), повторний рецидив пілонідальної кісти (9,7 %). У пацієнтів основної групи загалом виникло 3 (11,5 %) випадки ускладнень лікування: нагноєння післяопераційної рани (3,8 %), вторинне розходження країв післяопераційної рани (3,8 %), гематома післяопераційної рани (3,8 %). Повторних рецидивів пілонідальної кісти після операції Bascom II не було. Використання методики Bascom II («cleft-lift») дозволяє достовірно (χ2 = 22,4; Р = 0,001) зменшити частоту післяопераційних ускладнень лікування у хворих на рецидивну пілонідальну кісту.

Ключові слова: пілонідальна кіста, післяопераційний рецидив, радикальне хірургічне лікування, методика Bascom II, методика «cleft-lift».

1. Даценко Б.М. Острое нагноение эпителиального копчикового хода / Б.М.Даценко. Х.: Прапор, 2006. 166 c.
  2. Лурин И.А. Этиология и патогенез пилонидальной болезни / И.А. Лурин, Е.В. Цема // Колопроктология. С. 35
  3. Маркевич С. В. Використання ультразвукової кавітації в комплексному лікуванні дермоїдних кіст крижово-куприкової ділянки / С. В. Маркевич, А. А. Кобірніченко // Вісник Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова. Т. 14, № 2. C. 277
  4. Русак О. Б. Комплесне хірургічне лікування ускладнених форм епітеліальних куприкових ходів : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.03 / О. Б. Русак ; Буковинський державний медичний університет, Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського. Т., 2010. 20 c.
  5. Ультрасонографія у діагностиці та виборі лікувальної тактики при епітеліальному куприковому ході / М. П. Захараш, О. В. Лишавський, В. А. Дубовий [та ін.] // Хірургія України. № 2. C. 66
  6. Цема Є. В. Еволюція уявлень про етіопатогенез пілонідальної хвороби / Є. В. Цема // Хірургія України. № 2. С. 9
  7. Bascom J. Failed pilonidal surgery: new paradigm and new operation leading to cures / J. Bascom, T. Bascom // Arch. Surg. . 10.
  8. Bascom J. Surgical treatment of pilonidal disease / J. Bascom // BMJ.
  9. Bascom J. Utility of the cleft lift procedure in refractory pilonidal disease / J.Bascom, T.Bascom // Am. J. Surg. . 5. 606
  10. Bertelsen C., Jorgensen // Ugeskr. .
  11. Nordon I.Senapati, N.. 2.
  12. Thompson M.; Editors: Jean-Claude R. Givel, Neil Mortensen, Bruno Roche. 3rd ed. Springer, 2010. 386.