ВИЗНАЧЕННЯ ВІРУСІВ СІМЕЙСТВА HERPESVIRIDAE У ЗРАЗКАХ ТКАНИН ПАРОДОНТА ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ЇХ ІМУНОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ У ОСІБ ІЗ ЗАПАЛЬНИМИ ТА ДИСТРОФІЧНО-ЗАПАЛЬНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ТКАНИН ПАРОДОНТА, АСОЦІЙОВАНИМИ ІЗ ПЕРСИСТУВАЛЬНОЮ ГЕРПЕС-ВІРУСНОЮ ІНФЕКЦІЄЮ

Автор: Волосовець Т. М.

Герпес-вірусні інфекції (ГВІ) є поширеними вірусними інфекціями людини, що спостерігається у населення всіх країн та кліматогеографічних зон, мають різноманітні клінічні прояви і у ряді випадків досить небезпечні для життя людини. Ураження тканин пародонта герпес-вірусами є складним  процесом і здійснюється шляхом прямої вірусної інфекції та реплікації або через вірусно індуковані зміни імунного захисту.

Було проведено визначення вірусів сімейства Herpesviridae в зразках тканин пародонта та дослідження їх імунологічних показників у осіб із катаральним гінгівітом, генералізованим пародонтитом початкового та І ступеня, асоційованими із персистувальною герпес-вірусною інфекцією.

Визначення наявності збудників у тканинах, взятих із патологічного вогнища, проводилося за власно розробленою методикою. Для цього було використано 87 зразків тканин пародонта, вилучених у пацієнтів основної (І) групи, які в анамнезі мали прояви герпес-вірусної інфекції ( 64 особи) і пацієнтів групи  порівняння (ІІ), які не мали наявних проявів герпес-вірусної інфекції (23 особи), їм була проведена повна санація порожнини рота з видаленням коренів зубів, що не підлягали подальшому терапевтичному та ортопедичному лікуванню.

Для вивчення місцевого клітинного і гуморального імунітету тканин пародонта було проведено дослідження вмісту субпопуляцій Т-лімфоцитів та цитокінів у вилучених зразках тканин пародонта.

Визначення методом ПЛР наявності збудників у тканинах, взятих із патологічного вогнища, було використане для швидкої, точної і широкої діагностики наявності герпес-вірусної інфекції в клітинній суспензії пародонтальної  тканини.

Запропонований метод діагностики дозволяє підвищити надійність та ефективність визначення вірусних уражень тканин пародонта, а також упродовж 8 годин отримати інформацію про наявність вірусного збудника. При цьому використання даного способу дає можливість зменшити об’єм досліджуваних зразків до 0,06 мл, а тривалість інкубації – до 8 годин.

Дослідження на молекулярному рівні дозволяють підвищити надійність діагностики інфекції, пов’язаної з оцінкою ризику розвитку деструкції кісткової тканини альвеолярного відростка при запальних та дистрофічно-запальних захворюваннях тканин пародонта, і, таким чином, визначити роль вірусів в імуногенетичній детермінованості макроорганізму в розвитку та прогресуванні захворювання.

Віруси герпесу можуть розмножуватися у тканинах пародонтa та слизової оболонки ясен  і, як правило, досягають більшої концентрації в над’ясенних тканинах, ніж у під’ясенних ділянках. Вони були виявлені у біотичних пробах нормальних тканин пародонтa. Таким чином, немає сумнівів, у тому що  вірусно-бактеріальна колонізація не тільки запускає, але й підтримує процеси запалення тканин пародонтa.

Ключові слова: метод ПЛР, герпес-вірусна інфекція, вірус простого герпесу (ВПГ), цитомегаловірус (ЦМВ), вірус Епштейна – Барр (ВЕБ), тканини пародонта.

1. Volf GF, Rateitskhak EM, Rateitskhak K. Parodontologiia [Paradontology]. Moscow: Medpress-inform Publ., 2008, 548 p.
  2. Polovtseva TV, Karazhas NV, Kalugina MYu, Mamedova EA, Finogenova NA, Lavrenteva IN. [Diagnosis of herpesvirus infectionin the children at early age]. Detskie infektsii. 2012;2:51
  3. Zorina OA, Berkutova IS, Rekhviashvili BA, Antidze MK[Comparative characteristics of oral microbiocenosis in patients with chronic generalized and aggressive periodontitis before and after treatment]. Stomatologia. 2013;1:27–31.
  4. Kravchenko LV, Afonin AA, Demidova MV. [infringements of immune system at herpers virus infection]. Detskieinfektsii. 2012;1:33–37.
  5. Kuzmina EM, Vasina SA, Kuzmina IN, Petrina SE, Smirnova TA. [Modern evaluation criteria of dental status during epidemiological survey of population]. Stomatologia. 2009;4:27.
  6. Lvov AN, Bavykin AS, Melnichenko AV, Karpukhin AV. [The blocking effects of small interfering RNAs on RS-1 gene functions of herpes simplex virus type 2: new perspectives for targeted antiviral exposure]. Voprosy Virusologii.2012;3:1416.
  7. Lamont RJ, Burne RA, Lantz MS, Leblanc DJ, LeBlanc DJ. Oral microbiology and immunology. 2006, 482 p.
  8. Cohen JI, Jaffe ES, Dale JK, Pittaluga S, Heslop HE, Rooney CM, et al. Characterization and treatment of chronic active Epstein-Barr virus disease: a 28-year experience in the United States. Blood. 2011;117(22):5835
  9. Contreras A, Slots J. Herpesviruses in human periodontal disease. J Periodontal Res. 2000;35(1):3
  10. Jönsson B, Ohrn K, Lindberg P, Oscarson N. Cost-effectiveness of an individually tailored oral health educational programme based on cognitive behavioural strategies in non-surgical periodontal treatment. J Clin Periodontol. 2012;39(7):659
  11. Kawaguchi Y. Herpes simplex virus (HSV). Uirusu. 2010;60(2):187
  12. Li X, Lan HY, Huang XR, Zhang C, Jin LJ. Expression profile of macrophage migration-inhibitory factor in human gingiva and reconstituted human gingival epithelia stimulated by Porphyromonas gingivalis lipopolysaccharide. J Periodontal Res. 2013;48(4):527
  13. Lin YL, Li M. Human cytomegalovirus and Epstein-Barr virus inhibit oral bacteria-induced macrophage activation and phagocytosis. Oral Microbiol Immunol. 2009;24(3):243–8. doi: 10.1111/j.1399-302X.2009.00504.x
  14. Ohrn K, Jönsson B. A comparison of two questionnaires measuring oral health-related quality of life before and after dental hygiene treatment in patients with periodontal disease.Int J Dent Hyg. 2012;10(1):9
  15. Passariello C, Palamara A, Garaci E, Pasquantonio G. Herpesvirusesandperiodontaldisease: acautionarytale. Int J Immunopathol Pharmacol. 2009;22(2):2638.