ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ТА СНУ НЕМОВЛЯТ ПРИ ПРИРОДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ МАТЕРІВ-ГОДУВАЛЬНИЦЬ

Автор: Семань-Мінько І. С., Буряк О. Г. Нечитайло Д. Ю.

Метою дослідження було оцінити розвиток дітей та стадії формування сну у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні, а також вивчити особливості здоров’я та функціонального стану матерів-годувальниць.

Для досягнення поставленої мети обстежувалися діади-пари «годуюча мати-дитина першого року життя». Дизайн дослідження мав дескриптивну побудову з лонгітудинальним спостережен-ням упродовж 4-6 місяців. Критерієм включення було вигодовування грудним молоком на момент першого обстеження. Обстежено – 87 пар. Вік дітей на момент першого обстеження коливався від 1 до 12 місяців. Вік кожної дитини вираховувався у тижнях шляхом віднімання дати народження від дати обстеження і у середньому склав 24,0±1,76 тижні.

Встановлено, що фізичний розвиток обстежених дітей мав тенденції до випередження від вікової норми та супроводжувався значним зростанням прибавки маси тіла за перший місяць життя, показники грубої моторики в межах 90% інтервалу за шкалою Денверського тесту. Формування монофазного сну у більшості дітей відбувався в перші три місяці. У 13,8% дітей із обстеженої групи у віці старше 6 місяців сон все ще залишався поліфазним, що може призводити до гальмування психомоторного розвитку дитини (кореляція між тривалістю нічного сну та віком у якому дитина стоїть самостійно (r=-0,76; р<0,05), ходить (r=-0,91; р<0,05), фор-муванням моторної мови у вигляді лопотання (r=-0,40; р<0,05) та модульованого лепету (r=-0,72; р<0,05).

Таким чином, в умовах сучасних принципів грудного вигодовування фізичний та психомоторний розвиток дітей має тенденції до випередження від вікової норми. Нераціональний режим дня, не-збалансоване харчування і шкідливі звички матері – паління та вживання алкоголю, негативно впливають на тривалість грудного вигодовування та на окремі показники розвитку дітей.

Ключові слова: грудне вигодовування, фізичний та психомоторний розвиток, сон, функціональний стан матерів-годувальниць.

1. Barriere H. Prenatal breastfeeding information: Survey in Pays de Loire, France / H. Barriere, M. Tanguy, L. Connan // Arch. Pediatr. – 2011. № 25. – P. 365-369.
  2. Battersby S.A. Topic in 10 questions: How to support breastfeeding mothers / Battersby S.A. //J. Fam. Health Care. – 2011. – Vol. 21, № 2. – P. 22-24.
  3. Семань-Мінько І.С. Оптимізація взаємодії пари «мати-дитина» при грудному вигодову-ванні дітей першого року життя / І.С. Семань-Мінько, О.Г. Буряк, В.В. Патрабой // «Хист» Всеукраїнський медичний журнал студентів і молодих вчених. – 2013. – № 15. – С. 264.
  4. Яворская О.В. Психогигиенический подход к поддержке грудного вскармливания основа новой организационной формы оптимизации питания детей грудного возраста / Яворская О.В. // Уральский медицинский журнал. – 2008. – № 8. – С. 56-65.
  5. Dierckx B. Spot the Red Herring: Breastfeeding, Fruitpuree, and Infant Autonomic Functioning, the Generation R Study / B. Dierckx, A. Tharner, J.H. Tulen // Pediatr. Res. – 2011. – № 23. –P. 192-197.
  6. Hart S.L., Jackson S.C., Boylan L. Compro-mised weight gain, milk intake, and breastfed newborns of depressive mothers / S.L. Hart, S.C. Jackson, L. Boylan // J. Pediatr. Psychol. – 2011. – № 36 (8). – Р. 942-950.
  7. Нечитайло Ю.М. Нутріціологія дитячого віку / Нечитайло Ю.М. – Чернівці: БДМУ, 2008. – 208 с.
  8. Семань-Мінько І.С. Особливості фізичного розвитку немовлят при грудному вигодовуванні у сучасних умовах / І.С. Семань-Мінько, О.Г. Буряк, Д.Ю. Нечитайло // Актуальні питання педіатрії, акушерства та гінекології. – 2013. – № 2 (12). – С. 40-42.