ДЕЯКІ ОСОБЛИВОСТІ СТАНУ ІМУННОЇ СИСТЕМИ ДІТЕЙ З ЛОКАЛЬНИМИ ФОРМАМИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Автор: Білогорцева О.І., Доценко Я.І., Рекалова О.М., Победьонна Г.П., Сіваченко О.Є.

Вступ. Епідемічна ситуація по туберкульозу (ТБ) в Україні залишається на-пруженою, в тому числі, серед дітей та підлітків. Стан імунної системи дітей може визначати ймовірність захворювання на ТБ, особливості перебігу захворювання і його прогноз.

Метою роботи було вивчення особливостей клітинного імунітету дітей з ло-кальними формами ТБ.

Матеріали та методи дослідження. Були обстежені 44 пацієнти віком від 5-ти до 16-ти років, які мали позитивну пробу Манту з

2ТО із вперше діагностованим ТБ (ВДТБ). Діти були розподілені на 2 вікові групи – 5-9 та 10-16 років. Контрольну групу склали 44

здорових щеплених БЦЖ дітей віком від 5-ти до 16-ти років, не інфікованих МБТ, які зверталися в НІФП НАМН протягом 2012 – 2014 рр. з приводу уточнення діагнозу. У віковій групі 5-9 років було 20 дітей, у відповідній контрольній групі – 26 здорових, щеплених БЦЖ, дітей відповідного віку та статі, дітей із локальними формами ВДТБ віком 10-16 років – 24 дитини, в контрольній групі – 18 дітей відповідного віку та статі. У дітей досліджувалися вміст CD3+-, CD4+-, CD8+-, CD4+-, CD16+-, CD19+-клітин із використанням наборів моноклональних антитіл «BD Simultest CD3/CD16+CD56, CD3/CD19, CD4/CD8» (США).

Результати дослідження. У дітей вікової групи 5-9 років з локальним ТБ відзначалося зниження імунорегуляторного індексу зі зменшенням абсолютного і відносного вмісту В-клітин. У дітей 10-16 років була виявлена вторинна імунна недостатність за рахунок пригнічення Т- та В-клітинних ланок імунітету, зниження абсолютної кількості Т-лімфоцитів, абсолютного та відносного вмісту CD4+-, CD16+-, CD19+-лімфоцитів зі зменшенням абсолютної кількості CD8+-клітин при незмінному імунорегуляторному індексі, що може допомогти визначити напрями та обсяг імунокорекції.

Ключові слова: діти, туберкульоз, показники клітинного імунітету.

1. Prichiny disregulyatsii immunnogo otveta pri tuberclyoze legkikh: vliyaniye M. tuberculosis na techenije immunnogo otveta [Теxt] / E.I. Esimova, O.I. Urazova, V.V. Novitskij [et al.] // Bulleten’ Sib. mediciny – 2012. – № 3. – P. 79-86.
  2. Contribution of CD14-159C/T polymorphism to tuberculosis susceptibility: a meta-analysis [Text] / J. Zhao, G. Lin, W-H. Zhang, [et al.] // The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease. – 2013. – Vol. 17, № 11. – P. 1472-1478.
  3. Аssotsiirovanije umen’shenija kolichestva Т-kletok 1-go tipa v perifericheskoi krovi bolnikh tuberculozom legkikh so snizheniem ekspresii kostimulyatornikh molekul CD-80 na моnоtsitakh [Теxt] / О.V. Теmchura, V.V. Senukov, N.V. Pronkina [et al.] // Problemy tuberculeza i boleznei legkikh. – 2007. – № 2. – P. 25-28.
  4. Estestvenno-killernyi immunodeficit i gerpes-virusnaja infectsija pri tuberculoze [Теxt] / M.А. Каralyan, S.М. Stеpаnyan, А.К. Ulumyan, E.Т. Каrаpеtyan // Problemy tuberculeza i boleznei legkikh. – 2007. – № 3. – P. 25-27.
  5. Bilogortseva О.І. Еpidemioilichna sytuatsija schodo tuberculozu u ditei ta po-kaznyki protytubercul’oznoi roboty sered dytizchogo naselennia v Ukraine u 2012 rotsi [Теxt] / О.І. Bilogortseva // Маterialy V z’izdu phthyziatriv i pulmonologiv. – 2013. – P. 24–29.
  6. Аverbakh М.М. Tuberculioznaja granul’oma. Sovremennii vzgliad na immunogenez i kletochnii sostav [Теxt] / М.М. Аverbakh // Tubercul’oz i bolezni legkikh. – 2010. – № 6. – P. 3-9.
  7. Ginda S.S. Kharakteristika immunnogo onveta u deteij s razlichnymi oslozhnenijami posle vakcinacii i re vakcinacii vakcinoi БЦЖ [Текст] / S.S. Ginda, К.М. Yavorskii, S.S. Kulchitskaja // Tubercul’oz i bolezni legkikh. – 2013. – № 6. – P. 24-25.
  8. Polioxidonii v komplexnom preventivnom lechenii tuberculioza u detei i podrostkov [Теxt] / A.S. Pozdniakova, N.S. Shpakovskaja, E.I. Каtebnikovа [et al.] // Tubercul’oz i bolezni legkikh. – 2010. – № 1. – С. 45-49.