ЗАСТОСУВАННЯ ПРОБІОТИКА У КОМПЛЕКСНОМУ ЛІКУВАННІ ДІТЕЙ З БРОНХІАЛЬНОЮ АСТМОЮ

Автор: Сміян О.І., Курганська В.О., Романюк О.К., Січненко П.І., Бинда Т. П., Горбась В.А., Васильєва О.Г.

Обстежено 43 дитини з середньотяжкою персистуючою формою бронхіальної астми віком від 12 до 18 років з метою виявлення впливу пробіотичного препарату на стан біоценозу кишечника, імунної системи та мікроелементного складу. Виявлено залежність нормалізації мікробіологічного спектру кишечника не лише від характеру лікування, зокрема включення у комплекс лікування пробіотичного препарату «Лактофіт», що містить комбінацію лактобактерій (Lactobacillus sporogenes и Bacillus coagulans), фолієву кислоту (вітамін В9) та цианокобаламін (вітамін В12), але й від дози препарату. Застосування подвійної дози дало також більш виражений ефект впливу на стан клітинної та гуморальної ланок імунітету. Виявлено зменшення продукції прозапальних цитокінів, нормалізацію мінерального балансу в цій групі дітей. Отримані результати дають підставу рекомендувати включення пробіотичного препарату до складу комплексної терапії середньотяжкої персистуючої форми бронхіальної астми у дітей старшого віку починаючи з перших днів з моменту госпіталізації з приводу загострення хвороби за схемою - 2 капсули 2 рази на день під час їжі протягом 14 днів.

Ключові слова: діти, бронхіальна астма, пробіотик, мікробіоценоз кишечника, імунна система, мікроелементи.

1. Said HM. Intestinal absorption of water-soluble vitamins in health and disease. 2011;37(3):357-372.
  2. PiletskyiAM. [Correction of intestinal microbiota in patients with bronchial asthma combined with chronic fatigue syndrome]. Bykovinskyi Meduchnyi Visnuk. 2010;14(3):42-44
  3. SmiyanOI, SluvaVV, MoshchuchOP. [State of intestinal microbiota and evaluation of application Laktovit Forte in acute obstructive bronchitis in infants]. J. Zdorovia Rebenka.2011;35(8):37 – 43.
  4. SmiyanOI, KurganskaVO, MoshchuchOP. [The content of proinflammatory and anti-inflammatory cytokines in the blood serum of children with asthma of varying severity].2012;39(9):35 – 38.
  5. SmiyanOI, KurganskaVO, MoshchuchOP. [Concentration of zinc, copper, magnesium and calcium in blood serum of children with asthma, and its dependence on the severity of the disease] 2011;73(5):7 – 12 .
  6. Stearns JC, Lynch MD, Senadheera. Sci Rep. 2011. 170 p.
  7. Frick JS. The Gut Microflora and Its Variety of Roles in Health and Disease. Curr Top Microbiol Immunol.2012; 5:112-124.
  8. AntupkinYG. [Current views on etiopathogenesis, clinical, diagnostic and medical peculiarities of inflammation in non-specific respiratory diseases in children].. 2011;45(1):18-23.
  9. The Order of the Ministry of Health of Ukraine from Pro zatverdgenia protokoliv diagnostiku ta likuvania alergologichnuch chvorob u ditej. [On Approval of the protocols for diagnosis and treatment of allergic diseases in children].
  10. Epstein-Litvak RV, Vylshanskaya FL. Bakteriologicheskaia diagnostika kishechnika. [Bacteriological Diagnostics of intestinal].  Guidelines. М;1977.23 p.