АЛЛОГЕРНІОПЛАСТИКА ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИХ ГРИЖ ТА ШЛЯХИ ЇЇ УДОСКОНАЛЕННЯ

Автор: Гривенко С.Г.

Робота заснована на результатах лікування 126 пацієнтів з післяопераційними грижами, які перебували на лікуванні в лікарнях м. Сімферополь за 2004-2013 рр. Вік хворих від 21 до 75 років. Жінок було 94 (74,6%), чоловіків - 32 (25,4%). Хворі були розподілені на 3 групи, порівнянні за віком, співвідношенням статі, видами гриж і виконаними операціями. В основну групу включено 42 хворих, у яких застосовувалась SRM пластика з авторськими методиками викроювання та фіксації трансплантата. Дві групи порівняння склали хворі, у яких застосовували традиційні методи викроювання та фіксації трансплантата для пластики SRM (42 хворих) та onlay - (42 пацієнта). У всіх пацієнтів у якості алотрансплантата використовували ідентичний матеріал - поліпропілен. Авторська методика викроювання і фіксації алотрансплантата полягала в наступному. Трансплантат згинається на дві рівні половини по ширині. З обох сторін, по середині, ножицями вирізається рівнобічний трикутник основою до зовні, під кутом 70-80°, довжиною до 4-5 см. Потім, його фіксують по середині лігатурами, якими була сформована задня стінка ретромускулярного простору. В подальшому його половинки розправляють у ретромускулярном просторі та фіксують поодинокими швами по його периферії. Аналіз ефективності операцій, проведений на підставі оцінки таких показників: характері та тривалості ексудації по дренажах, наявності ранових ускладнень у вигляді сером, гематом, інфільтратів, нагноєння післяопераційної рани, лігатурних нориць, відторгнення трансплантата, рецидиву гриж, а також тривалості післяопераційного ліжко-дня. Найбільш оптимальні результати отримані в перших двох групах хворих, з SRM пластикою. У той же час використання авторських методик викроювання та фіксації трансплантата виявили ряд переваг, про що свідчить менша кількість післяопераційних ускладнень і більш сприятливий перебіг післяопераційного періоду в порівнянні з другою групою.

Ключові слова: післяопераційні вентральні грижі, трансплантати, лікування, ускладнення.

1. ParshikovVV, PetrovVV, HodakVA, Baburin.2011;IV
  2. Pleshkov VG, Agafonov OI. [Postoperative incisional hernias - undecided problems]. JournalExperimentalandClinicalSurgery. 2009;2(3):248-255.
  3. Parshikov VV, Khodak VA, Petrov VV et al. [Retromuscularplasty of abdominal wall using mesh].  Fundamental Research. 2012;7:159-163.
  4. RomanovRV, KorolyovBА, FedaevАА et al.[The Intraperitoneal Tension-Free Plasty of Abdominal Wall with Mesh Use — Current State of Problem].Sovremennye tehnologii v medicine. 2012;4:161-170.
  5. FeleshtinskyYaP. Pislyaoperaciynigryzhizhyvota [Postoperative abdominal hernias]. Кyiv: Biznes-LogikaPubl., 2012. 199 p.
  6. TsverovIA, Bazaev2010;4:122-127.
  7. Parshikov VV, Khodak VA, Petrov VV, Romanov RV. [Sublay retromuscular technique in tension-free repair of abdominal wall hernias].  Journal of Experimental and Clinical Surgery. 2012;V(1):213-218.
  8. Tamm TI, Datzenko BM, Zakharchuk AP et al. [Allohernioplastics type choice for patients with postoperative ventral hernias]. Suchasna khirurgiya ta koloproktologiya. 2013;1(5):34-35.
  9. AlishikhovSHA, Matveev NL, NaurbaevMSet al. [The methods of implant fixation in surgical herniology]. Éndoskopicheskaia khirurgiia. 2008;6:60-63.
  10. Bonderev RV, ChybisovAL, Orekhov AA, Selivanov SS. [Features of fixation of synthetic prosthesis for treatment of major and gigantic postoperative hernias of abdominal wall]. Suchasna khirurgiya ta koloproktologiya. 2013;1(5):20-22.
  11. Conze J,PrescherA, Klinge U. [Pitfalls in retromuscular mesh repair for incisional hernia: The importance of the «fatty triangle»]. Hernia. 2004;8:255-
  12. Zhebrovsky VV, Ilchenko FN.  [Modern tactics of reconstructive surgery of abdominal wall postoperative hernias]. Problemy, dostizheniya i perspektivy razvitiya mediko-biologicheskikh nauk i prakticheskogo zdravookhraneniya. Trudy Krymskogo gosudarstvennogo meditsinskogo universiteta im. S.I. Georgievskogo. 2007;143(V):104- 111.
  13. Conze J, Kingsnorth AN,FlamentJB et al. [Randomized clinical trial comparing lightweight composite mesh with polyester or polypropylene mesh for incisional hernia repair]. British Journal of Surgery. 2005;92:1488-
  14. Hryvenko SH, Melnichuk IV, inventors. Sposib fiksatsii transplantata pry retromuskulyarnii gernioplastyci pislyaoperatsiinykh ventral'nykh gryzh  [Method of fixation of the transplant in retromuscular hernioplasty of postoperative ventral hernias]. Ukrainian patent, no. 68547, 2012.
  15. Hryvenko SH, Melnichuk IV, inventors. Sposib fiksatsii transplantata pry gernioplastyci  seredynnykh pislyaoperatsiinykh ventral'nykh gryzh [Method of fixation of the transplant in hernioplasty for median postoperative ventral hernias]. Ukrainian patent, no.68574, 2012.
  16. Hryvenko SH, Melnichuk IV [Register no.589/37/12.Method of fixation of the transplant in retromuscular hernioplasty for postoperative ventral hernias]. Reestr galuzevykh novovveden'. 2012;37:187-
  17. HryvenkoSH, MelnichukIV, RozgonukSurgicalSchool.2012;1(52):149-151.