МЕТАБОЛІЧНІ ПОРУШЕННЯ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ І ТИПУ ТА ДІАБЕТИЧНІЙ НЕФРОПАТІЇ У ДІТЕЙ

Автор: Майданник В.Г., Бурлака Є.А.

Діабетична нефропатія є основною причиною смертності хворих на цукровий діабет (ЦД). Формування діабетичної нефропатії залежить від ступеня компенсованості ЦД, показником якого є рівень глікозильованого гемоглобіну (HbA1c). Обстежено 18 дітей хворих на ЦД І типу та з діабетичною нефропатією (віком від 10 до 16 років). Спорідненість гемоглобіну до кисню та коефіцієнт окиснення ліпідів визначали спектрофотометричним методом. У групі дітей з вперше виявленим ЦД І зафіксоване зростання показника спорідненості гемоглобіну до кисню в порівнянні з групою контроля. У дітей з ЦД І та діабетичною нефропатією рівень показника достовірно нижчий за групу контролю. Виявлено стадійність зростання коефіцієнта окисненості ліпідів в залежності від компенсованості ЦД. Таким чином, нами досліджені дві складові патогенезу та показники результату персистентного впливу глюкози при ЦД – формування продуктів глікозування (HbA1c) та коефіцієнт окисненості ліпідів. Виявлено стадійність змін вказаних показників в залежності від компенсованості ЦД та наявності ускладнень (діабетичної нефропатії). Дослідження участі продуктів неповного глікозування в якості посередників при активації вторинних каскадів реакцій, зокрема з патогенезі прогресування діабетичної нефропатії, є перспективним напрямком з метою створення схем попередження розвитку та лікування діабетичної хвороби нирок.

Ключові слова: цукровий діабет І типу, діабетична нефропатія, метаболічні порушення

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її." target="_blank">еЦя електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1. Yamagishi S, Imaizumi T. [Diabetic vascular complications: pathophysiology, biochemical basis and potential therapeutic strategy].Curr Pharm Des.2005;11:2279–2299.
  2. Rojas A, Morales MA. [Advanced glycation and endothelial functions: a link towards vascular complications in diabetes].Life Sci.2004;76:715–730.
  3. American Diabetes Association Standarts Of Medical Care In Diabetes. 2015; 38 (1).
  4. Иванов Ю. Г. [Модификация спектрофотометрического метода оп ределения кислороднодиссоциационных кривых гемоглобина. Бюл. экспериментальной биологии и медицины]. 1975; 79 (11): 122–123.
  5. Рacher P, Beckman S. J., Liaudet L. [Nitric Oxide and Peroxynitrite in Health and Disease]. Physiol. Rev. 2007; 87 (1): 315–424.
  6. HayashiA, Suzuki T, Shin M. [An enzymatic reduction system for metmyoglobin and methemoglobin, and its application to functional studies of oxygen carriers]. Biochim Biophys Acta.1973;310:309-316.
  7. American Diabetes Association Diagnosis and classification of diabetes mellitus Diabetes Care. 2010; 33 (1): 62–69.
  8. Shubrook JH, Shubrook J. ["Risks and benefits of attaining HbA(1c) goals: Examining the evidence"].The Journal of the American Osteopathic Association. 2010; 110.
  9. Артюхов В. Г. [Гемопротеиды: закономерности  фотохимических превращений в условиях различного микроокружения]. Воронеж: Изд-во Воронеж. ун-та, 1995. 280 c.
  10. Giacco F, Brownlee M. [Oxidative Stress and Diabetic Complications]. Circ Res. 2010;107:1058-1070.