ЕНЗИМАТИЧНІ МАРКЕРИ ПОШКОДЖЕННЯ НИРОК У ДОНОШЕНИХ НОВОНАРОДЖЕНИХ З ПЕРИНАТАЛЬНОЮ ПАТОЛОГІЄЮ

Автор: Бабінцева А.Г.

Метою роботи було визначення активності ферментів у сечі новонароджених дітей з перинатальною патологією різного ступеня тяжкості для встановлення глибини пошкодження структурно-функціональних елементів нирок та локалізації патологічного процесу. Проведено комплексне клініко-параклінічне обстеження 36 новонароджених з порушеннями загального стану тяжкого ступеня, 48 дітей з порушеннями процесів адаптації середнього ступеня тяжкості та 37 здорових новонароджених дітей на 48-72 годині життя. Показано, що доношені новонароджені діти з клінічними проявами перинатальної патології складають групу високого ризику щодо порушень функціонування сечовидільної системи, традиційні методи підтвердження яких мають недостатньо високу діагностичну цінність. У доношених дітей з наростанням ступеня тяжкості перинатальної патології спостерігається достовірне підвищення активності ферментів «щіткової облямівки» (лужної фосфатази, гамма-глутамілтрансферази), цитозолю (аланінамінотрансферази) та мітохондрій (аспартатамінотрансферази, лактатдегілрогенази), що свідчить про глибокі пошкодження структур нефротелію та вимагає проведення відповідної корекції лікувальних заходів. При цьому, за умов перинатальної патології у доношених новонароджених переважно порушуються канальцеві структури на фоні високого ризику розвитку дисфункції гломерулярного фільтру, що за несприятливих умов може призвести до формування термінального пошкодження нирок – гострої ниркової недостатності.  Своєчасне прогнозування та діагностика порушень функціонування сечовивідної системи у загальній когорті хворих новонароджених у перші доби життя з урахуванням класичних критеріїв та активності ферментів сечі надасть змогу попередити формування тяжкої ниркової патології, знизити рівні захворюваності та смертності дітей даної групи.

Ключові слова: новонароджений, ензимурія, холінестераза, лужна фосфатаза, гамма-глутамілтрансфераза, амінотрансферази, лактатдегідрогеназа.

1. Spasovski D. Renal markers for assessment of renal tubular and glomerular dysfunction. 2013; 2(2): 23-25.
  2. Lisowska-Myjak B. Serum and Urinary Biomarkers of Acute Kidney Injury.Blood Purif. 2010;  29: 357-365.
  3. De LoorJ, DaminetS, SmetsP, MaddensB, Meyer E.Urinary Biomarkers for Acute Kidney Injury in Dogs. J. Vet.Intern. Med. 2013;27:998-1010.
  4. Davidoviс-Plavіс B, Vujiс T, UletilovicS, Predojevic-SamardzicJ, MalcicD, Sanicanin Z. Urinary Activities Of Proximal Tubule Enzymes In Neonates Treated With Gentamicin. JMB. 2010; 29 (1): 44-47. DOI: 10.2478/v10011-010-0002-2.
  5. KulikovaNYu, MozhaevaAN, ChashaTV, SitnikovaOG. [Diagnostic Value of Determination of Enzymuria in Neonates with Ischemic Nephropathy] Voprosyi diagnostiki v pediatrii. 2010; 2(4): 25-29.
  6. Pleten MV, Trailin AV, Efimenko NV, Ostapenko TI. [Diagnostic Value of Enzymemia and Enzymuria in Recipients with Chronic Kidney Allograft Dysfunction] Eksperimentalna ta klInIchna fIzIologIya I bIohImIya. 2013; 2:90-95.
  7. Myhal LA, Serbina IYe, Nikulina GG, Drannyk GN,Kalinina NA, Poroshina TV, Seimivskiy D A, PeterburgskiyVF, Kalischuk OA. [PeculiaritiesChangesProfibrogenicCytokinesTgf-Β1 andConditionallyRenospecificEnzymesinUrineChildrenwithVariousClinicalVariantsMegaureters]Imunologiya ta alergologiya: nauka i praktika.2009; 4: 77-83.
  8. Fomina SP, Bagdasarova IV, Migal LA.[Prediction Unfavorable Course Glomerulonephritis with Nephrotic Syndrome in Children: Enzymuric Criteria] Ukrayinskiy zhurnal nefrologiyi ta dializu.2013; 4 (40): 14-19.
  9. Krishtafovich AA, Vilchuk KU.[Characterization of Functional Disorders of the Kidneys in Neonates with Hypoxic Encephalopathy] Izvestiya natsionalnoy akademii Belarusi. Seriya meditsinskih nauk. 2012; 4: 54-63.
  10. Richardson DK, Gray JE, McCormick MC, Workman K, Goldmann DA. Score for Neonatal Acute Physiology: a physiologic severity index for neonatal intensive care. Pediatrics. 1993; 91(3): 617-623.
  11. José AM De Carvalho,Sílvia J Piva, Bruna S Hausen,Guilherme V Bochi,Michelle Kaefer,Adriane C Coelho, Marta MMF Duarte,Rafael N Moresco. Assessment of urinary γ-glutamyltransferase and alkaline phosphatase for diagnosis of diabetic nephropathyClinica Chimica Acta. 2011; 412 (15–16): 1407–1411. doi:10.1016/j.cca.2011.04.015.
  12. LobodaAN, Markevich VE.The Gamma-GlutamylTranspeptidase Contentsin Serum and Urine in Newbornas an Indicator of DisturbanceKidney Function Due to AsphyxiaСТМ. 2014; 6(4): Р.102-106.