Get Adobe Flash player

ДИНАМІКА ЗДІБНОСТЕЙ ДО ПІДТРИМКИ РІВНОВАГИ У ХВОРИХ НА ГІПЕРТОНІЧНУ ХВОРОБУ, ЯКІ ПЕРЕНЕСЛИ ІНСУЛЬТ, ПІД ВПЛИВОМ КОМПЛЕКСНОЇ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ

Автор: Клапчук В.В., Фетісова В.В., Александрова М.О.

Сторінки: 508-513

Анотація

         

У роботі  показано, що вихідні показники здібностей до підтримки рівноваги та функціонального стану серцево-судинної системи жінок 40-52 років, хворих на гіпертонічну хворобу 2 ст., які перенесли інсульт, відрізнялись  від норми. Після комплексної фізичної реабілітації в умовах санаторію достовірно покращились результати таких тестів  на рівновагу як «стоячи на одній нозі у позі «ластівки»» та проб Ромберга і Яроцького. Показники систоличного і діастоличного артеріального тиску та частоти серцевих скорочень наприкінці курсу фізичної реабілітації не мали статистично достовірної різниці у групах обстежених хворих. До впровадження рекомендована програма фізичної реабілітації, яка містить сегментарно-рефлекторний масаж,  пасивну і активну гімнастику, фізичні вправи на розслаблення паретичних м’язів в комбінації з дихальними вправами, а також спеціальні вправи на підтримку рівноваги. При цьому у  першій половині курсу як вихідні переважно використовують положення сидячи на стільці та лежачи з піднятим корпусом, а у другій – лежачи, сидячи і стоячи. Розроблені  комплекси містять більше вправ для ніг, ніж для рук, оскільки при виконанні останніх значно підвищується артеріальний тиск  порівняно із вправами для мязів ніг. Переважають вправи, у яких беруть участь великі м’язові групи. Вони мають більшу депресорну дію, ніж вправи для малих м’язових груп. Хворим, що страждають на запаморочення і порушення статикодинамічної стійкості, призначають елементи вестибулярного тренування (вправи на розвиток рівноваги, зміни положення голови у просторі,  вправи із заплющеними очима тощо). Доведено, що така програма має перевагу перед загальноприйнятим  відновним лікуванням, яке включає традиційну лікувальну гімнастику і класичний масаж.

Ключові слова: підтримка рівноваги, гіпертонічна хвороба, фізична реабілітація.

mailto:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Список літератури

  1. Sergієnko O.O. Arterіalnі gіpertenzії /O.O.Sergієnko, M.S. Regeda, Є.V.Pleshanov.- L’vіv: VAT «LKF «Atlas», 2014.- 189 s.
  2. Vilenskij B. S. Sovremennoe sostoyanie problemy insulta / B. S. Vilenskij, N. N. Yaxno // Vestnik Rossijskoj AMN. – 2006 – № 9–10.– S. 18–22.
  3. Vasichkin V.I. Vse o massazhe / V.I. Vasichkin. – M.: Medicina, 2006. – 286 s.
  4. Belaya N.A. Lechebnaya fizkultura i massazh / Natalya Belaya. - M.: Sovetskij sport, 2001. - 272 s.
  5. Gandelsman A. B. Fizicheskaya kultura i zdorov’e: Fizicheskie uprazhneniya pri gipertonich. bolezni / A. B. Gandelsman, T. A. Evdokimova, V. I. Xitrova. – L.: Znanie, 1986. – 32 s.
  6. Romanenko V.A. Diagnostika dvigatelnyx sposobnostej / V.A. Romanenko. – Doneck: DonNU, 2005. – 290 s.
  7. Sokolovskij V.S. Lіkuvalna fіzichna kultura /V.S.Sokolovskij, N.O.Romanova, O.G.Yushkovska; za red. V.S.Sokolovskogo .- Odesa: Medunіversitet, 2005. – 235 s.