ЕПІДЕМІЧНИЙ ПРОЦЕС ВІТРЯНОЇ ВІСПИ ТА ФАКТОРИ РИЗИКУ ЙОГО ІНТЕНСИФІКАЦІЇ

Автор: А. П. Подаваленко, Т. А. Романенко, В. В. Тищенко, В. О. Мороз, О. В. Подаваленко

У сучасних умовах у період депопуляційних процесів, інтенсивної міграції населення, реформування системи охорони здоров’я все більшого значення набуває соціально-гігієнічний моніторинг у системі епідеміологічного нагляду за вітряною віспою. В Україні вітряна віспа є неконтрольованою засобами специфічної профілактики інфекцією. Відмінність інтенсивності епідемічного процесу цієї інфекції в областях України може свідчити про різну активність впливу показників середовища життєдіяльності. Мета даного дослідження полягала у встановленні причин нерівномірності поширення вітряної віспи на підставі вивчення особливостей перебігу епідемічного процесу в областях, що відрізняються за станом середовища життєдіяльності.

Дослідження проводили у Рівненській та Сумській областях. Якість стану середовища життєдіяльності вважали нижчою в Сумській області порівняно з Рівненською. Вивчали багаторічну динаміку захворюваності на вітряну віспу, темпи приросту, циклічність, захворюваність у вікових групах та за місцем проживання, використовуючи непараметричні методи.

В обох областях установлено високий рівень захворюваності, особливо серед дітей та міських жителів, циклічність епідемічних спалахів захворюваності з великими (16 років) й малими (2–5 років) періодами та тенденцію до зростання. Збільшення частки дорослих у віковій структурі та сільських жителів серед захворілих на вітряну віспу свідчить про зміни проявів епідемічного процесу інфекції. У Сумській області були вищі показники захворюваності на вітряну віспу, зокрема серед дітей, дорослих і сільських мешканців, більш виражена циклічність із малими інтервалами та двохвильовість у періоди спаду і зростання захворюваності.

Отже, активна дія факторів середовища життєдіяльності негативно впливає на закономірності епідемічного процесу вітряної віспи. Це необхідно враховувати під час планування профілактичних заходів. Можливо, упровадження профілактичних щеплень дитячому населенню призупинить чергове зростання захворюваності на вітряну віспу, яке, ймовірно, пов’язане з погіршенням стану середовища життєдіяльності.

Ключові слова: захворюваність, діти, дорослі, жителі міст та сіл, імунокомпрометовані особи, середовище життєдіяльності.

1. Kramarov SO, Vigovska OV, Evtushenko VV, Deev VV, Vesna VV, Moshchich OP, Kaminska TM, Golovach OV. [VItryana vIspa dItey na suchasnomu etapi]. Zdorov’ya UkraYini. 2012;4:12–15.
  2. Kuchar E, Miskiewicz K, Szenborn L, Nitsch-Osuch A. Respiratory Complicationsin Children Hozpitalized with Varicella. Neurobiology of Respiratopy. – Springer Netherlands. 2013;788:97–102.
  3. Romanenko TA, Ligina YuA. Dosvid vaktsinoprofilaktiki vitryanoyi vsspi v kprayinah svitu. Profilaktichna meditsina. 2013;1– 2 (20):44–49.
  4. Nakaz MOZ Ukrayini 551 vid 11.08.2014 r. Pro udoskonalennya provedennya profIlaktichnih scheplen v Ukrayini. Kiyiv, 2014.
  5. Pozdeeva MA, Titova LV, Trenina EN, Pritchina ON, Bugaeva OS. [Oslozhneniya vetryanoy ospyi u detey Arhangelska]. Pediatriya i infektsii: mater. kongressa detskih infektsionistov. Moskva, 2012, p. 68. (In Russian)
  6. Maksimova EA, Nenadskaya SA, Chernigovets LF, Tyutyunkova NG, Dorofeeva IK, Kosenko VK, Logvin FV. [Sravnitelnaya harakteristika zabolevaemo­sti koklyushem, krasnuhoy, koryu, vetryanoy ospoy, skarlatinoy naseleniya Rostovskoy oblasti za 2004-2011 gg.]. Regionalnyie problemyi okruzhayuschey sredyi, zdorovya naseleniya i sanitarno-epidemiolo­gicheskogo blagopoluchiya: materialy nauchno-prakticheskih konferencii, Rostov-na Donu, 2013, pp. 38–40. (In Russian)
  1. BrikoNI, PokrovskiyVI. [Globalizatsiyaiepidemicheskiyprotsess]. Epidemiologiya i infektsionnyie bolezni. 2010;4:4–10.
  2. Trihlib VI, Gorishniy VM. [Vitryana vispa v osib molodogo viku]. Infektsiyni hvorobi. 2008;2:65–69.
  3. Guzovskaya TS, Chistenko GN, Aronova AG, Bliznyuk AM. [Epidemicheskiy protsess vetryanoy ospyi i sostoyanie magnitnogo polya zemli]. Voennaya meditsina. 2010;1:101–105.

Taranuha NA. [Metodika kolichestvennoy otsenki kachestva zhizni]. Uchenyie zapiski. 2013;11–2 (14):78–84.