ЗАХВОРЮВАНІСТЬ, ВПЛИВ ПРИРОДНИХ, СОЦІАЛЬНИХ ТА ЕКОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ НА ЕПІДЕМІЧНИЙ ПРОЦЕС ГОСТРИХ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ

Автор: Н. Г. Малиш

Сторінки: 128–137

Сьогодні спостерігаються істотні зміни епідемічного процесу гострих кишкових інфекцій при незмінно високому рівні їх реєстрації. При цьому вплив факторів середовища життєдіяльності на динаміку захворюваності на діарейні інфекції вивчено недостатньо.

Для встановлення впливу метеорологічних, демографічних і техногенних факторів на епідемічний процес гострих кишкових інфекцій досліджена офіційна звітність Головного управління Держсанепідслужби України у Сумській області, управління статистики, Сумського обласного центру гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища.

У результаті проведеного епідеміологічного і статистичного аналізів встановлено, що епідемічна ситуація з діарейних інфекцій у Сумській області в сучасних умовах залишається актуальною, без тенденції до покращання. Показники захворюваності коливаються від 159,8 до 195,6 на 100 тис. населення. Серед зареєстрованих збудників превалюють умовно-патогенні мікроорганізми. Інцидентність на гострі кишкові інфекції дітей перевищує аналогічний показник дорослих (р < 0,05). Жителі міст хворіють частіше порівняно з сільськими (р < 0,05). Спостерігається згладжування помісячного розподілу випадків захворювання.

Установлений кореляційний зв'язок (р < 0,05) між інтенсивністю епідемічного процесу шигельозу з показниками кількості та густини населення області, сальмонельозу – з показниками міграційного руху населення та опадів, гострих кишкових інфекцій, викликаних іншими встановленими збудниками, і нез’ясованої етиології – з показниками природного руху, гострих кишкових інфекцій, викликаних іншими встановленими збудниками – з температурними показниками, показниками вологості і кількості опадів.

Забруднення атмосферного повітря пилом, діоксидом азоту, фор­мальдегідом перевищує гранично допустимі концентрації. Безпосереднього впливу екотоксикантів на рівень захворюваності на гострі кишкові інфекції не встановлено. Хронічна патологія органів шлунково-кишкового тракту виявлена у 30,8 % хворих на сальмонельоз і 41,2 % – на гострі кишкові інфекції, викликані іншими встановленими збудниками і нез’ясованої етіології.

Ключові слова: гострі кишкові інфекції, кількість населення, щільність, міграційний рух, температура, вологість.

1. Fridman KB, Kryukova TV. [Urbanization – risk factor for health] Gigiena i sanitariya. 2015;1:8–12.
  2. Vinokurova MV, Vinokurov MV, Voronin SA. [Influence of auto-road complex of Surgut on air pollution and public health] Gigiena i sanitariya. 2015;1:57–61.
  3. Revich BA, Shaposhnikov DA, Avaliani SL, Rubinshteyn KG, Emelina SV, Shiryaev MV, Semutnikova EG, Zaharova PV, Kislova OYu. [The risk assessment for health Moscow heat and air pollution] Gigiena i sanitariya. 2015;1:36–41.
  4. Estévez A, Arvelo W, Hall AJ, López MR, López B, Reyes L, Moir JC, Gregoricus N, Vinjé J, Parashar UD, Lindblade KA. Prevalence and genetic diversity of norovirus among patients with acute diarrhea in Guatemala. J Med Virol. 2013 Jul;85(7):1293–8.
  5. Wikswo ME, Hall AJ. Outbreaks of acute gastroenteritis transmitted by person-to-person contact –united States, 2009-2-10. MMWR Surveill Summ. 2012 Dec 14;61(9):1–12.
  6. Malyish NG, Chemich ND, Doan SI, Hatinskaya Z.V, Kiriy TYu. [Modern aspects of epidemiology of acute intestinal infections of viral etiology in the north-eastern region of Ukraine] Zhurnal infektologii. 2014;1:84–89.
  7. Kolosov AS. [Dependence of intestinal infections of the air temperature in the warm season (on an example of Kirov)] Mezhdunarodnyiy nauchno-issledovatelskiy zhurnal. 2015;7(38): 24–25.
  8. Bushueva TV, Roslaya NA, Roslyiy OF. [Comparative analysis of the immunological profile of the workers of metallurgical enterprises] Gigiena i sanitariya. 2015;2:47–50.
  9. Obuhova TYu, Budkar LN, Tereshina LG, Karpova EA. [Dissociation of carbohydrate and lipid metabolism in robochem aluminum production according to the medical examination] Gigiena i sanitariya. 2015;2:67–69.
  10. Savchenkov MF, Rakova EB, Popkova SM, Serdyuk LV. [Dissociation of carbohydrate and lipid metabolism in robochem aluminum production according to the medical examination] Gigiena i sanitariya. 2014;4:26–33.
  11. Kramar OG, Kalashnikova SA. [Microecological characteristics of intestinal biocenosis in residents of a large industrial city] Vestnik Volgogradskogo gosudarstvennogo universiteta. Seriya 11: Estestvennyie nauki. 2013;1:41–44.
  12. Konorev MR, Konevalova NYu. [Current concepts of the immune system associated with mucous membranes of the intestines] Immunopatologiya, alergologIya, infektologiya. 2010;2: 40–46.