УМОВИ І ФАКТОРИ ФОРМУВАННЯ КОМПЛАЄНСА

Автор: А. В. Кустов

Сторінки: 847–855

Вивчення літературних джерел, особисті лікарські спостереження і досвід викладання медичної психології для студентів університету, в яких знаходить відображення проблема комплаєнса, дозволяють зробити висновок, що для її планомірного вирішення відсутня зручна концептуальна модель, яка дозволила б враховувати основні складові формування комплаєнтної поведінки хворого. У даній публікації представлена модель вивчення проблеми комплаєнса з позицій системного підходу. Виділено три основні чинники (хворого, лікаря, сім'ї), у взаємозв'язку яких розкриваються можливості діагностики генезісу і форм спотворень комплаєнса, а також психокорекційної або психотерапевтичної діяльності лікаря.

Ключові слова: комплаєнс, фактори хворого і лікаря, фамільний фактор, види сім'ї, стигматизація, алекситимія.

1. Gurevich KG. [Compliance of patients receiving lipid-lowering therapy] Kachestvennaya klinicheskaya praktika. 2004; 1(1): 67–72.
  2. Lutova NB. [Compliance and psychopathological simptomatology] Obozrenie psihiatrii i med. psihologii im. VM. Behtereva. 2012; 3 (2): 59–64.
  3. Shestopalova LF. [Features of compliance of patients with alcohol dependence] Addiktsii v sovremennom nauchnom prostranstve: Mezhdunar. nauchn.- prakt. konf. – Kursk, 2012, pp. 152–156.
  4. Shestopalova LF. [Level and typological features of compliance of patients with mental and neurological disorders] VIsnik HarkIvskogo natsIonalnogo unIversitetu Im. VN. KarazIna. Ser. «PsihologIya». 2014; 55 (110): 130–135.
  5. Danilov DS. [Compliance in medicine and methods of its optimization (clinical, psychological and psychotherapeutic aspects)] Psihiatriya i psihofarmakoterapiya. 2008; 10(1): 13–20.
  6. Chaplin R. New can clinicans help pacients to take their psychotropic medication. / R. Chaplin // Advances in psychiatrie treatment.– Vol. 13. – 2007, pp. 347–349.
  7. Kustov AV., Alyeksyeyeva YuA. [Alexithymia: nature and functions]. Aktual'ni problemy psykholohiyi. 2008; 10 (8): 303–311.