ОЦІНКА КРИСТАЛІЗАЦІЇ СЛИНИ В ДИНАМІЦІ ПРИ ОРТОДОНТИЧНОМУ ЛІКУВАННІ У ДІТЕЙ

Автор: А. В. Пачевська, Ю. В. Філімонов

Сторінки: 806–812

Мета. Вивчити варіації у формоутворенні кристалічних агрегатів слини при використанні незнімної ортодонтичної апаратури у дітей в дінаміці лікування.

Матеріали і методи. Дослідження проводилось на 30-ти дітях віком від 7 до 16 років обох статей, яким виконувалась корекція зубощелепних аномалій за допомогою незнімної ортодонтичної апаратури. Слину збирали 3 рази: на початку лікування, через три, шість місяців після початку лікування. При дослідженні фації визначали якісні (оцінювали взаємне розташування кристалів, їх форму, симетричність відгалужень, описували рисунок, який утворювався після висихання краплі, нерівномірність товщини протягом однієї фігури) та кількісні (розміри, відносну площину білкової, проміжної та сольової зон, підраховували кількість стовбурів без розгалужень, з трикутними мікровідростками) характеристики кристалоутворення.

Висновки. Використання незнімної ортодонтичної апаратури веде до порушення кристалізації слини. Пік порушення припадає на 6-й місяць лікування ортодонтичними конструкціями.

Ключові слова: слина, кристалізація, зубощелепні аномалії, незнімна ортодонтична апаратура.

1. Barer GM [Crystallization of the oral fluid under various conditions]. Problemyi neyrostomatologii i stomatologii. 1998;1:4–6.
  2. Barer GM. Kristallograficheskiy metod izucheniya slyunyi [Crystallographic method of studying saliva]. Moskwa: VUNMTs Roszdrava, 2008. 239 p.
  3. Belskaya LV [Experimental study of the crystallization of biological fluids]. Vestnik ONZ RAN. 2011;3:12–15.
  4. Gayfulina VR [Microcrystallization of oral fluid in different groups of patients and its computer analysis]. Studentyi BGMU – meditsinskoy nauke i zdravoohraneniyu Belarusi:sbornik nauchnyih studencheskih rabot [Collection of scientific student works "Students of BSMU – medical science and public health of Belarus]. Minsk 2009, pp. 15–16.
  5. Denisov AB. [Microcrystallization of saliva: new methodical approaches]. Stomatologіja. 2007; 5: 20–23.
  6. 6.Mintser OP. [Prospects study of oral fluid krystalohenesis evidence in orthodontics]. Medichna informatika ta inzheneriya. 2011;4:38-41.
  7. Modnaya Yu. [Morphological characteristics of unstimulated saliva in the pathology of the oral cavity in individuals with different types of vegetative]. Zagalna patologіya ta patologіchna fіzIologіya. 2007;5: 53–55.
  8. Tkachenko YuV [Prospects for oral fluid research in evidence-based orthodontics]. Medichna informatika i inzheneriya. 2011;4:38–41.
  9. Shatohina SN. [Morphological picture of oral fluid: diagnostic capabilities]. Stomatologіja. 2006; 4:14–17.
  10. Shpulina OO [Mikrocrystallization of oral fluid and its prospects for prophylactic study in preventive dentistry(literature review)]. Ukrainskyi morfolohichnyi almanakh. 2012;3:177–182.
  11. Pancu G. Evaluation of caries activity using the micro-crystallization saliva index (IMK). Rev Med Chir Soc Med Nat Iasi. 2006;110(1):206–211.