ТРИВОЖНО-ДЕПРЕСИВНІ РОЗЛАДИ У ДІТЕЙ З СОМАТИЧНОЮ ПАТОЛОГІЄЮ

Автор: Н. О. Рябоконь, Д. С. Рябоконь

Сторінки: 761–767

Метою даного дослідження було визначення поширеності тривожно-депресивних розладів (ТДР) серед пацієнтів соматичних відділень Сумської обласної дитячої клінічної лікарні, вивчення особливостей психоемоційної сфери дітей з ТДР.

Матеріали та методи: обстежено 547 дітей віком 6 – 14 років, які знаходилися на лікуванні у соматичних відділеннях, 114 дітей психоневрологічного відділення Сумської обласної дитячої клінічної лікарні, а також 997 дітей, які звернулися на амбулаторний прийом до дитячого психіатра Сумського обласного клінічного психоневрологічного диспансеру.

Діагностика ТДР проводилася за критеріями МКХ-10 та DSM-V. Застосовувалися клініко-психопатологіний, соматоневрологічний, патопсихологічний методи (шкала оцінки депресії CDRS-R, шкала реактивної та особистісної тривоги Спілбергера–Ханіна), а також соціально-психологічне інтерв’ювання та анкетування.

Серед обстежених дітей з соматичною патологією ТДР виявлені у 52,7 % випадків. Дослідженням доведено, що 100% батьків дітей з ТДР не звертали уваги на стан підвищеної тривожності та депресивні симптоми у дитини. Встановлено, що помірний та високий рівень тривожності й депресії впливали на перебіг наявного у дитини функціонального соматичного захворювання та на рівень її психосоціальної адаптації.

Актуальним у наш час є широка взаємодія між психіатрами та спеціалістами загальномедичної практики. Під час надання спеціалізованої допомоги дітям з соматичною патологією необхідно звертати увагу на виявлення клінічних форм тривоги та депресії для вирішення питання не тільки ресурсу необхідної психотерапевтичної допомоги, а й первинної та вторинної профілактики ТДР.

Ключові слова: тривога, депресія, діти, поширеність, соматичні хвороби.

1. Mіzhnarodna klasifіkatsіya hvorob-10. Retrieved from: https://uk.wikipedia.org/wiki/МКХ-10:_ Klas_V._Rozladi_psihіki_ta_ povedіnki.
  2. Avedisova AS. Depressiya + trivoga. Diagnostika i lechenie [Depression + anxiety. Diagnosis and treatment]. State, et Research Center for Forensic Psychiatry. VP Catullus. - M. [B. et], 2009. -. State Research Center for Social and Forensic Psychiatry. VP Serbian. – М Publ. 2009. – 32 p.
  3. Eapen Valsamma. [Strategies and challenges in the management of adolescent depression]. Current Opinion in Psychiatry. 2012; 25(1): 7-13.
  4. Ulev AV. [Problems of growth of depressive disorders in terms of socio-economic instability and ways to minimize them]. Managing social and economic systems. 2009;1:1–21.
  5. Maruta NA. [Modern problems of comorbid disorders in psychiatry: a view of experts]. Ukrainian Medical Journal. 2013, pp. 1–4. Retrieved from: www.umj.com.ua
  6. Allgulander C. [Morbid anxiety as a risk factor in patients with somatic diseases: a review of recent findings]. Mind Brain J. Psychiatry. 2010;1:11-19.
  7. Martsenkovsky IA. [Somatic symptoms of depression: a look through the prism of specialized psychiatric and general medical practice]. NeuroNEWS. 2008; (3/1).
  8. Mikhaylova EA., Proskurina TYu., Bagatskaya NV. [et al.] [Depression in adolescents (age-clinical, neurocognitive, genetic aspects)]. Ukrainian Journal psychoneurology. 2015;23(2(83)):75-78.
  9. Kopeiko GI. [Mixed affective states in adolescence (the historical aspect, the present state of the problem, psychopathology)]. Journal of Neurology and Psychiatry. SS Korsakoff's. 2011;10:4–11.
  10. Vein AM. Vegetativnie rasstroistva. Clinica, diagnostica, lechenie. [Autonomic dysfunction. Clinic, diagnostics, treatment]. М.: MIA Publ., 2003. 752 p.
  11. Zavadenko NN, Nesterovskiy YuE. [Clinical manifestations and treatment of autonomic dysfunction syndrome in children and adolescents]. Pediatrics. 2012;91(2):92–101.
  12. Mikhailov BV. [The problem of estimation of efficiency and quality of the provision of psychotherapeutic care]. Ukrainian Journal psychoneurology. 2010;18(3(64)):137-138.